टर्की अब टर्की रहेन, देशकै नाम बदलेर यस्तो नाम राखियो।

0Shares

एजेन्सी := बुधबार संयुक्त राष्ट्रसंघले टर्कीको नाम परिवर्तन गरी टर्किए राख्ने निर्णयलाई अनुमोदन गरेको छ । टर्की अब टर्किए भनेर चिनिनेछ ।

टर्कीका राष्ट्रपति रेसेप तैयप एर्दोगानले गत डिसेम्बरमा आफ्नो रिब्रान्डिङ अभियान सुरु गरेका थिए। देशको नाम परिवर्तनको सन्दर्भमा एर्दोआनले भने कि टर्कीए जनताको संस्कृति, सभ्यता र मूल्यमान्यताको उत्कृष्ट प्रतिनिधित्व र अभिव्यक्ति हो।

टर्कीको भूराजनीतिक भूमिका बढ्दै गएको छ। यसलाई हेरेर टर्की आफ्नो छविप्रति बढी सचेत भएको छ । राष्ट्रपति एर्दोआन अहिले टर्कीलाई विश्वले हेर्ने दृष्टिकोणमा बढी संवेदनशील देखिन्छन्। उसको राष्ट्रवादी स्वभावका कारण, उसलाई आफ्नो देश टर्कीको नाम टर्की नामक चरासँग मेल खानु मन परेन।

टर्की चराको नाम टर्की देशको नामबाट राखिएको हो। यी चराहरू पहिले टर्कीबाट युरोपमा ल्याइएका थिए। टर्कीको आधिकारिक च्यानल टीआरटी वर्ल्डले देशको नाम टर्किए बोलाउन थालेको एर्दोआनको रिब्रान्डिङ अभियानकै क्रममा थियो। केम्ब्रिज शब्दकोशमा टर्की भनेको पराजित वा मूर्ख हो भनेर दिइएकोले नाम परिवर्तन गर्नुपरेको बताइएको छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *